Jaki niwelator wybrać: optyczny, elektroniczny czy laserowy?

Niwelator to jeden z produktów, które są kluczowe w pracy budowlanej czy geodezyjnej. Kilka typów urządzeń sprawia, że naturalne staje się pytanie o to, jaki niwelator będzie najlepszy? Obecnie na rynku nie ma tylko niwelatorów optycznych. Rynek, zapewniając różne warianty i rodzaje pozwala dostosować typ urządzenia do potrzeb, budżetu czy specyfiki realizacji. Porównanie niwelatorów i analiza tego, jaki model wybrać pokazuje, jak duża jest pod tym względem swoboda kupującego.

Typy niwelatorów – optyczny vs laserowy.

Niwelator optyczny jak i elektroniczny – nie wnikając w jego rodzaje – stanowi połączenie lunety wyposażonej w celownik oraz elementu poziomującego. W ten sposób urządzenie pozwala wygenerować precyzyjny pomiar wysokości. Różnice pomiędzy niwelatorami dotyczą przede wszystkim sposobu osiągnięcia ostatecznego efektu, jakim jest ustalenie wszystkich oczekiwanych przez operatora danych. Niezbędny do pomiaru niwelatorem optycznym jak i elektronicznym jest osoba która obsłuży niwelator oraz przytrzyma nam łatę by z niwelatora optycznego bądź kodowego zrobić odczyt.

Niwelator laserowyto możliwość pracy samemu na budowie. Niwelator laserowy ma obrotową głowicę która na stałej płaszczyźnie wyznacza poziom lini lasera. Za pomocą detektora i specjalnej łaty laserowej do niwelatora określa się poziom a zarazem różnice wysokości. Niwelator laserowy w porównaniu z niwelatorem optycznym ma znaczącą przewagę pracy jednoosobowej i szybszego pomiaru (nawet w pojedynkę).

Niwelatory laserowe od Nivel System – modele NL 500, NL520 i NL540.

Rodzaje niwelatorów – który będzie najlepszym wyborem?

Rynek producentów niwelatorów oraz konsekwentne prace nad wprowadzaniem nowoczesnych technologii sprawiły, że urządzenia zmieniają zarówno swoją technologię działania jak i poddawane są dodatkowym modyfikacjom poszerzającym ich możliwości. Wybór obejmuje:

Choć pod względem możliwości mogą się one znacząco różnić, jest wspólny mianownik – to ostateczny efekt w postaci właściwego pomiaru.

Niwelatory optyczne: doskonała dokładność i niższy wydatek

Niwelator optyczny jest dziś zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym np. podczas budowy. Zachodnioeuropejskie urządzenia korzystają z ponad stu lat doświadczeń nad działaniem urządzeń; w przeciwieństwie do początkowych maszyn, dzisiejsze niwelatory optyczne w dużej mierze są zautomatyzowane, co ogranicza ryzyko błędów. Wykorzystują np. układ wahadłowy, który samoczynnie – bez udziału operatora – prowadzi do skorygowania zaistniałych błędów.

Choć niwelatory optyczne budzą skojarzenia z maszynami, które wymagają wsparcia człowieka, samopoziomowanie jest oparte na swobodnym poruszaniu się kompensatora. Można więc przyjąć, że idealne poziomowanie odbywa się wtedy, gdy pęcherzyk libelli idealnie odpowiada okręgowi, a ewentualne mankamenty niweluje – nomen omen – kompensator. W efekcie najlepsze niwelatory optyczne mogą zapewnić dokładność sięgającą 1 mm przypadającego na odległość ponad 100 m – tutaj duże znaczenie ma wzrok czytającego z łaty niwelacyjnej jak i powiększenie niwelatora – tutaj bez 32 – krotnego powiększenia trudno o taką precyzje.

Niwelator optyczny do 1000 zł – propozycje mistrza pomiaru w sensownych wyborach.

Wybierając niwelację optyczną trzeba liczyć się z dwuosobową obsługą urządzenia. To podstawa różnica jeśli spojrzeć na styl pracy w porównaniu do laserowej.

Dobry niwelator optyczny można kupić już w okolicach 1000 zł np. Leica NA320 albo mniej znana marka Survgeo E32P.

Niwelator optyczny – to tanie rozwiązanie aby móc oszacować różnice wysokości.

Niwelatory laserowe: wszechstronność zastosowania i duża precyzja Dysponując wyższym budżetem można rozważyć wybór niwelatora laserowego. Ich działanie opiera się na promieniowaniu lasera, który – generując wiązkę – pokrywa światłem okrąg o zróżnicowanej średnicy. W zależności od modelu urządzenia może być to od 100 m po ponad 1 km odległości. W przypadku niwelatorów laserowych można zakładać w pełni satysfakcjonujący poziom dokładności pomiarów. Standardowe wahania danych są niewielkie: to ok. 1,0 – 2,0 mm przypada na 10 m, choć wartość tę – w zależności od modelu – można obniżyć nawet trzykrotnie ale to już wiąże się z dużo większym kosztem.

Praca niwelatorem laserowym jest łatwiejsza niż w przypadku modelu optycznego. Obsługa jest jednoosobowa, a samo urządzenie umożliwia objęcie swoim zasięgiem cały okrąg wokół operatora. Ważną zaletą niwelatora laserowego jest również możliwość osiągnięcia większego zasięgu niż w przypadku technologii optycznej. Jednak z drugiej strony, porównując obie opcje trzeba zwrócić uwagę na zdecydowanie mniejszą użyteczność lasera – z założenia jest mniej mobilny bez odpowiedniej ochrony nie sprawdzi się w warunkach zewnętrznych. Alternatywą niwelatora optycznego to np. Nivel System NL500

Niwelatory rurowe: idealne do wytyczania sieci kanalizacyjnych

Oprócz podstawowych wariantów niwelatorów istnieją ich modele celowe. Przykładowym rodzajem są niwelatory rurowe określane również jako lasery liniowe. Przeznaczone są do układania rur kanalizacyjnych w sytuacji, gdy ciąg odbywa się na dużej odległości i zawiera ustalony spadek. W ten sposób samopoziomowanie lasera rurowego i emisja wiązki liniowej doskonale sprawdza się w przypadku sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Relatywnie niewielkie urządzenie generujące promień czerwony lub zielony zachowuje ok. 2-3 mm precyzję na odcinku kilkudziesięciu m, więc w pełni sprawdza się przy tworzeniu spadków z ciągów rurowych.

Niwelatory elektroniczne: odczyt wprost z kresek

Ciekawą alternatywą dla np. rozwiązań optycznych – w których istnieje ryzyko błędu popełnionego przez człowieka – są niwelatory elektroniczne. To urządzenia kodowe, które dokonują automatyzacji pomiarowej. Procedura obejmująca odczyt z łaty, analizę i zapis danych oraz obliczenie wartości scedowana jest na elektronikę, a nie operatora. W efekcie rola operatora ograniczona jest tylko do wycelowania w łatę poprzez układ optyczny i uruchomienie sekwencji prowadzącej do wykonania odczytu przez urządzenie.

Jaki niwelator wybrać ? Podsumowanie

Niwelatorów laserowych na rynku jest sporo – sensownym wyborem będą marki Nivel System – tutaj modele NL500, NL 520, Nestle, Leica, Topcon – mimo, że wybór takiego rozwiązania będzie stanowić większy wydatek niż na niwelator optyczny jednak wygoda i komfort pracy będzie zdecydowanie wyższy.

W przypadku gdy decyzja padnie na niwelator optyczny – dobry niwelator musi kosztować. Tanie urządzenia optyczne szybciej się rozkalibrowuje i będzie potrzeba częstsza wizyta w serwisie niwelatorów. Polecamy jednak takie modele niwelatorów optycznych jak: Niveler DSZ 32, Leica NA 332, Topcon AT-B4A lub jeżeli finansowo możemy sobie pozwolić to seria NA 700.

W przypadku wyboru niwelatora kodowego – tutaj decyzja jest prosta – tylko Leica Sprinter zapewni nam odpowiedni wybór i jakość. Różnica pomiędzy Sprinterem 150M a 250M to dokładność na łatę fiberglasową.

W przypadku gdy potrzebujesz pomocy – śmiało pomożemy! Zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *