Rotacyjny niwelator laserowy Nivel System z serii NL należy do bardzo chętnie wybieranych urządzeń w branży pomiarowej i geodezyjnej. Wynika to w dużej mierze z wygody i intuicyjności pracy – to szybkie i wyjątkowo proste w użyciu narzędzie pomiarowe. Warto jednak zwrócić uwagę, jak różnią się poszczególne modele między sobą, a które elementy są w ich przypadku zbieżne.
Niwelatory NL można wykorzystywać zarówno wewnątrz pomieszczeń – przy użyciu widocznej wiązki lasera – jak i w otwartej przestrzeni. W takich przypadkach potrzebny jest odpowiedni czujnik. Niezależnie od wariantu można zauważyć prostotę pracy – szczególnie w przypadku wersji NL500 dokładne pomiary może realizować praktycznie każdy; również bez dużego doświadczenia w wykonywaniu tego typu analiz. Wynika to z budowy sprzętu.
Pozioma płaszczyzna laserowa w niwelatorze działa precyzyjnie i bezproblemowo, przez co pomiary można wykonywać samemu. Kluczowy w tym kontekście odczyt przewyższenia na łacie wykonywany jest z wyjątkową dokładnością. Niewątpliwie sprzyja temu bardzo duża intensywność barwy generowana przez laser – tak silna, że widoczna z odległości kilkudziesięciu metrów. Dodatkowo, przy użyciu czujnika laserowego można jeszcze bardziej podwyższyć zaawansowanie niwelacji i rozszerzyć dokładność do kilkuset metrów.
Wszystkie modele NL cechuje bardzo sprawne samopoziomowanie poprzez kompensator i skuteczne systemy alarmujące o potencjalnych zakłóceniach analizy. Niezależnie od wybranego modelu, każdy niwelator dostarczany jest standardowo z akcesoriami, które wpływają na efektywność pracy – to np. czujnik laserowy, uchwyt na łatę laserową, akumulatory, ładowarka, okulary laserowe, tarczka laserowa, kufer transportowy. Oczywiście zestawienie tych dodatków trzeba przeanalizować w zależności od.
Niwelatory Nivel System – podobieństwa modeli
Porównanie poszczególnych popularnych wariantów NL pokazuje, że między 500, 520 a 540 znaleźć można sporo parametrów zbieżnych, ale też zasadniczych różnic.
Wspólnym mianownikiem jest źródło światła. Wszystkie trzy niwelatory korzystają z lasera czerwonego (635 nm) o klasie 2. Podobnie jest w przypadku precyzji – wszystkie trzy niwelatory mają dokładność ± 1,0 mm/10 m. Niezależnie od wersji, zbieżny jest zasięg pracy. NL500, NL520 i NL540 mają identyczny wynik wynoszący 500 m z czujnikiem laserowym.
A komfort pracy? Wszystkie trzy niwelatory działają przy zasilaniu DC 8,4V (1000mA) i wykorzystują akumulatorki Li-ion 7,4V (4000mAh). Przekłada się to na zbliżone możliwości techniczne. Wszystkie trzy niwelatory oferują około 50 godzin pracy na jednym naładowaniu.
Podobnie jest w kontekście odporności. NL500, NL520 i NL540 mają klasę IP54, co oznacza, że są odporne na kurz i wilgoć. Użytkownik nie będzie również widział różnicy pod względem gabarytów urządzenia. Wszystkie trzy niwelatory mają identyczne wymiary wynoszące 206 x 206 x 211 mm i ważą 3,0 kg.
Niwelatory Nivel System – różnice w specyfikacji
A jeśli spojrzeć na wyraźne różnice między modelami? Przede wszystkim NL520 i NL540 mają funkcję pochylenia płaszczyzn (± 10 stopni) w osi X i Y, która jest obsługiwana manualnie w przypadku Nivel System NL520 i cyfrowo w przypadku NL540. Z kolei NL500 nie posiada tej funkcji – warto na to zwrócić uwagę przed wyborem.
Podobnie ważne jest to, iż NL520 i NL540 oferują funkcję skanowania pod różnymi kątami (0-10°-45°-90°-180°), podczas gdy NL500 nie ma tej możliwości.
Różnice widać też w kontekście wygody pracy. NL520 i NL540 są wyposażone w pilot zdalnego sterowania, ale Nivel System NL540 ma dodatkowo wyposażony pilot z wyświetlaczem LCD. Z kolei NL500 nie posiada pilota zdalnego sterowania – m.in. stąd zdecydowanie niższa cena.
Jedną z ważniejszych różnic będzie też fakt, że w przypadku NL520 i NL540 można ustawić zakres samopoziomowania na ± 5°, podczas gdy Nivel System NL500 również ma zakres samopoziomowania ± 5°, ale nie umożliwia regulacji pochylenia płaszczyzn.
Czy to różnice, które rzeczywiście się odczuwa?
Choć wiele cech jest zbieżnych, różnice między NL500, 520 a 540 są niemałe. Te kluczowe to funkcja pochylenia płaszczyzn (manualna lub cyfrowa), funkcja skanowania pod różnymi kątami, obecność pilota zdalnego sterowania (z lub bez wyświetlacza LCD) oraz brak funkcji pochylenia płaszczyzn w przypadku Nivel System NL500. W pozostałych parametrach są one niemal identyczne. Wobec różnic w cenie sprzętu, warto sprawdzić, czy podwyższenie budżetu na niwelator nie okaże się więc bardziej efektywne.
Czy istnieje alternatywa dla Nivel System?
Dla tych, którzy szukają alternatyw dla Nivel System, istnieje kilka renomowanych marek oferujących podobny asortyment sprzętu do zastosowań geodezyjnych, budowlanych i inżynieryjnych. Leica Geosystems, szwajcarska firma znana z wysokiej jakości sprzętu pomiarowego, w tym niwelatorów laserowych, tachimetrów i systemów GPS, to godny zaufania wybór. Topcon, japońska firma, to kolejna popularna firma oferująca różnorodną gamę produktów pomiarowych, takich jak systemy GNSS, tachimetry i skanery laserowe 3D. Dodatkowo niemiecka firma Nestle oferuje urządzenia pomiarowe i akcesoria dla geodezji i budownictwa, zaspokajając potrzeby profesjonalistów w tej dziedzinie. Wybierz innowację i precyzję dzięki tym szanowanym zamiennikom.