Ranking Niwelatorów na III kwartał 2023

Ranking niwelatorów. Jaki wybrać, by nie popełnić kosztownego błędu?

Dobry niwelator musi spełnić kilka bardzo konkretnych cech – począwszy od jego ceny przez funkcje podstawowe i dodatkowe, a kończąc na wygodzie pracy. Jaki niwelator wybrać, by – często niemały – wydatek rzeczywiście się opłacił? Pomocne będzie tu zestawienie najciekawszych propozycji. Ranking niwelatorów wskazuje, jakie modele i marki warto wziąć pod uwagę.

Porównanie niwelatorów uwzględniające ich ceny, możliwości czy funkcjonalności daje odpowiedź na m.in. takie pytania:

Jaki niwelator wybrać w zależności od poziomu zadań i planów pracy?

  • Ile kosztuje obecnie dobry niwelator?
  • Na co zwrócić uwagę planując zakup nowego niwelatora?
  • Rodzaje niwelatorów – który będzie najlepszy?

Istnieją trzy główne rodzaje niwelatorów:

Każdy z nich ma inne cechy i zastosowanie, takie jak dokładność, odporność na warunki pogodowe i łatwość użytkowania. W branży budowlanej najczęściej sięga się po dwie pierwsze opcje – modele optyczne i laserowe. Który z nich jest lepszym wyborem?

Niwelator optyczny, czyli tradycja połączona z wygodą

Niwelator optyczny to narzędzie stosowane w budownictwie i geodezji, służące do wyznaczania płaszczyzn poziomych i pionowych. Jest to precyzyjne urządzenie, które wykorzystuje laser do wyznaczania poziomicy i ustawienia elementów budowlanych.

Do pracy używa systemów optycznych – wykorzystuje lunetę, soczewki, obiektyw oraz okular. Dodatkowo potrzebny jest oczywiście kompensator, który zapewnia efektywne poziomowanie. Ważną cechą modeli optycznych jest rezygnacja z elektroniki. Z jednej strony może być to problem. Z drugiej – bywa zaletą ze względu na brak ryzyka zakłócenia pomiaru. Trzeba też liczyć się z tym, że każdy pomiar wymaga obecności dwóch osób – operatora oraz kogoś, kto będzie odpowiedzialny za właściwy odczyt danych.

Niwelator laserowy: skok w nowoczesną technologię

Niwelacja laserowa odbywa się w diametralnie inny sposób. Sprzęt wyposażony jest w główny korpus generujący wiązkę laserową. Posiada też czujnik zapewniający wykrywanie lasera. Wykorzystując wewnętrzną technologię elektroniczną – m.in. układy scalone – laser samoczynnie poziomuje się i generuje dane w oparciu o zróżnicowane warianty.

Działanie niwelatora oparty jest na laserze, który emituje wiązkę światła na powierzchnię budynku lub terenu. Niwelator wykorzystuje specjalne soczewki i optykę, aby skierować wiązkę światła na powierzchnię i wyznaczyć poziomą linię lasera. Następnie, operator niwelatora może zmierzyć odległość od powierzchni do niwelatora i uzyskać dokładne poziome ustawienie.

Co ważne, wszystkie pomiary można wykonywać samodzielnie – to bardzo duża zaleta w kontekście oceny tego, co jest lepsze: niwelator laserowy czy optyczny.

Niwelatory te są często wykorzystywane w budownictwie i geodezji, aby umożliwić precyzyjne i szybkie ustawianie elementów budowlanych, takich jak ściany, stropy i fundamenty. Są one bardzo użyteczne przy dużych projektach budowlanych, gdzie dokładne ustawienie jest kluczowe dla powodzenia i trwałości projektu.

Ile kosztuje niwelator optyczny?

Ceny niwelatorów są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników – marki producenta, funkcjonalności czy indywidualnych rozwiązań oraz promocji danych dystrybutorów. Pomocny w analizie może być ranking niwelatorów. Jakie modele warto obecnie przeanalizować pod kątem zainteresowania?

1. Leica NA730+

Imponujące połączenie właściwości optycznych oraz komfortu użytkowania. Cała seria 700 w przypadku tego producenta zwraca uwagę szczegółowością wykonania. Doskonała optyka oraz tłumiony magnetycznie kompensator przekładają się na wysoki poziom dokładności – również wtedy, gdy warunki na zewnątrz nie sprzyjają precyzji pomiarów. Wykorzystując 30-krotne powiększenie, NA730 może być używany do wszelkich prac na placu budowy. Doskonale sprawdzi się np. w pracy na trudnym podłożu – tam, gdzie powierzchnia może specyficznie wibrować i wpływać na odczyty.

Kup Model Leica NA730 plus

2. Leica NA532 32x

Leica NA532 z 32x to niwelator automatyczny, który świetnie sprawdzi się w pracy geodetów – ale nie tylko. Został doskonale przyjęty w branży dzięki dbałości o detale. Zapewnia wyjątkowo wiarygodne i dokładne pomiary, co jest m.in. efektem wyjątkowo silneego powiększenie 32x. Będzie bardzo dobrym wyborem podczas pracy przy dużych projektach budowlanych. Producent zadbał nie tylko o samo urządzenie, ale również akcesoria – m.in. wyposażenie przydatne do transportu urządzenia.

W ten sposób Leica potwierdziła, że modele serii 500 należą do podstawowych modeli, które warto rozważyć przy zakupie. Warto zwrócić uwagę na nie tylko potężne 32-krotne powiększenie zapewniające przejrzyste, wyraźne odczyty przy większych odległościach. Ważną zaletą jest też solidna konstrukcja, która wytrzyma najtrudniejsze warunki. Nawet dość wysoka cena nie powinna w tym kontekście nikogo wystraszyć.

Kup niwelator Leica NA532 w specjalistycznym sklepie z niwelatorami.

3. Leica NA332

Bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą znaleźć dobry niwelator w relatywnie niższej cenie w porównaniu do najdroższych modeli. Koszt będzie z pewnością niższy, ale rezultaty – również doskonałe. Niwelator Leica NA 332, wykorzystując wysokiej jakości optykę, zapewnia wysoką dokładność niwelacji – również tam, gdzie inne modele mogą mieć problemy. Używając 32-krotnego powiększenia i automatycznego kompensatora działającego w zakresie +/- 15’ daje precyzyjne i dokładne wyniki niezależnie od podłoża.

Kup niwelator Leica NA332 w specjalistycznym sklepie z niwelatorami.

4. Topcon AT-B4A

To model innego z producentów, którzy doceniani są w branży budowlano-pomiarowej. Niwelator Topcon AT-B4A zapewnia bezproblemowe wykonywanie niezwykle dokładnych pomiarów płaszczyzny poziomej i kąta. Podobnie jak wspominana wyżej Leica ma świetne powiększenie – choć jest nieco mniejsze, na poziomie 24x. To niewątpliwie uniwersalny sprzęt, który zapewnia precyzyjne poziomowanie – doceniony będzie np. tam, gdzie wygodny pomiar może być z różnych przyczyn utrudniony. Uwagę zwraca m.in. bardzo solidna konstrukcja, która skutecznie chroni niwelator przed silnymi opadami wody.

Kup niwelator Topcon AT-B4A w specjalistycznym sklepie z niwelatorami.

5. SurvGeo At-20

Kolejny producent, który jest naturalnym wyborem dla osób poszukujących niwelatorów to SurvGeo. Model ten – podobnie jak inne – imponuje ilością wdrożonych funkcjonalności. Posiada wysokiej klasy automatyczny kompensator samopoziomujący z poziomym i pionowym krzyżem oraz liniami. Uwagę zwraca imponujący poziom obrazowania danych i łatwość ich analizy. Okazuje się, że model optyczny może być zaskakująco przyjazny operatorowi. SurvGeo AT-20 idealnie sprawdzi się w pomiarach na krótkich celowych, będzie to zdecydowanie bardziej wygodne niż w przypadku niwelatorów z większym powiększeniem.

Kup model SurvGeo AT-20 w specjalistycznym sklepie z niwelatorami.

Gdzie kupić dobry niwelator?

Dość często stawianym pytaniem – m.in. na branżowych forach internetowych – jest to, czy warto kupić niwelator optyczny z marketu budowlanego. Zdecydowanie korzystniejszy będzie wybór internetowego dystrybutora. Wynika to z faktu zazwyczaj bardzo korzystnej ceny sprzętu – niższej niż w przypadku sprzedaży tradycyjnej. Dodatkowo istotne jest know-how: autoryzowani dystrybutorzy sprzętu specjalistycznego zapewniają zarówno pełne doradztwo przed zakupem jak i pomoc techniczną już po transakcji. Takim sklepem jest m.in. twoj-niwelator.pl, infopomiar.pl, zmierz.to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *